Mavi Ekran Nedir – Blue Screen

MaviEkran ihsan yuksel
Mavi Ekran

Mavi Ekran Hatası Nedir?

Mavi Ekran hataları genelde; bilgisayarınızda yaşanan bir donanım sorununu temsil eder. Örneğin bir disk arızası veya ram arızası bu tarz mavi ekran hatalarına yol açabilir.  Donanım sürücülerinin yanlış tanıtılması ( DriverPack Tarzı Programlarla Otomatik Yüklenen Sürücülerde Olabiliyor), istemediğimiz casus uygulamaları ve virüslerde donanımımızı kararsız bıraktığından veya sistemin düzgün çalışmasını doğrudan etkilendiğinden bu hatalara neden olabilmekte.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle hatamızın kaynağını bulmamız gereklidir.

  • Bilgisayarımızda en son yaptığımız değişiklikleri düşünmemiz çözümümüz açısından bize yardımcı olabilir.  Mesela bilgisayarımıza eklediğimiz RAM, değiştirdiğimiz EKRAN KARTI, HDD gibi donanım değişiklikleri bu hataya sebep olmuş olabilir. Donanımımızın sürücü güncellemelerini mümkünse orjinal sürücüleriyle yapmak, donanımın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek bizi çözüme götürebilir.
  • Bilgisayarımızda bulunan ve istem dışı bulaşan virüsler sistemimizin düzgün çalışmasını engelleyerek mavi hatalara yol açabilir. Dolayısıyla bilgisayarımızda sıkı bir virüs ve malware taraması yapmak bizi çözüme götürebilir. Kişisel basit bir sisteminiz varsa Eset veya Kaspersky gibi piyasada önerilen, basitçe indirebileceğiniz ve sık kullanılan antivirüs programlarını tavsiye edebilirim. Ayrıca malware temizliği için Combofix‘i önerebilirim.
  • Mavi Ekran Hata koduyla analiz yapabilirsiniz. Geçmiş hata raporlarına göz atarak kodunuzu internet üzerinden araştırabilirsiniz. Buraya Tıklayarak yazılımı indirebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Son olarak donanımınızla ilgili bir arıza söz konusu değil ve hatalı sürücü, virüs veya bozuk sistem dosyaları kaynaklı mavi hatalara maruz kalıyorsanız. Sisteminizi onarmanız hatta yeniden yüklemeniz temiz sonuçlar verecektir.

“Mavi Ekran Nedir – Blue Screen” üzerine bir yorum

Yorum yapın